منوی اصلی
مجموعه مطالب مهندسی مواد و متالورژی
رشته مهندسی مواد، عاملی برای پیشرفت کشور عزیزمان ایران
 • امید اشکانی جمعه 29 آبان 1394 04:15 ب.ظ نظرات ()

  http://www.uplooder.net/img/image/83/c60ef7dc90d8330353d0d3bb8966f223/e35677c1-6ef5-498e-8d22-d3ef3bcd05ca-original.jpeg
  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 04:16 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی پنجشنبه 21 آبان 1394 10:57 ب.ظ نظرات ()


  آلومینیوم یكی از عناصر گروه سوم در جدول تناوبی است . مهمترین آلیاژهای صنعتی و تجارتی آلومینیوم عبارتند از : آلیاژهای این عنصر و عناصری مانند منیزیم، سیلیسیم، و مس. Al آلیاژ های آن به دلیل نقطه ذوب پایین و برخورداری از سیالیت بالنسبه خوب وهمچنین گسترش خواص مكانیكی وفیزیكی دراثر آلیاژ سازی وقبول پدیده های عملیات حرارتی و عملیات مكانیكی، در صنایع امروز اهمیت زیادی برخوردارند و روز به روز موارد مصرف این آلیاژها توسعه می یابد.


  برخی از ویژگیهای مطلوب و جالب توجه آلیاژهای Al عبارتند از: جذب لرزش (دمپینگ)، وزن نسبتاً كم، قابلیت انعطاف، استحكام دینامیكی خوب، استمرار استحكام، قابلیت تغییر شكل بالا، مقاومت در برابر ترك، عدم شكنندگی در درجه حرارتهای خیلی پایین، مقاومت سایشی مطلوب، پایداری شكل، توزیع تنش مطلوب، به صرفه بودن طراحی قطعات ریختگ‍ی آلومینیم از لحاظ اقتصادی، هدایت حرارتی بالا، غیر قابل اشتعال بودن، هدایت الكتریكی قابل قبول، مقاومت در برابر اتصال كوتاه، ظرفیت حرارتی زیاد، مقاومت در برابر آب دریا وخوردگی، داشتن سطح تزیینی و براق، غیر سمی بودن، قابلیت انعكاس بالا، كیفیت فرزكاری مطلوب، بازیابی آسان و سیالیت مطلوب در هنگام ریخته‌گری. هر كدام از این ویژگیها باعث شده است تا قطعات ریختگ‍ی Al ، جایگزین آلیاژهای تجاری دیگر در صنعت شود.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 21 آبان 1394 11:20 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی یکشنبه 3 آبان 1394 10:39 ب.ظ نظرات ()

  نیکل فلزی سخت ، چکش خوار، براق با ساختار بلورین مکعبی بهرنگ سفید- نقره ای است . این عنصر در سال 1751 توسط Axel Cronstedt دانشمند سوئدیکشف گردید .از نظر خواص مغناطیسی وفعالیت شیمیایی شبیه به آهن وکبالت است . کانیهای اصلی نیکل پنتلاندیت ، پیروتیت (سولفید های نیکل- آهن) و گارنییریت (سیلیکات نیکل- منیزیم ) هستند.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Nickel_chunk.jpg/250px-Nickel_chunk.jpg

  نیکل یکی از اجزا اصلی بیشتر شهابسنگها بهشمار می آید. شهابسنگهای آهن و سیدریت شامل آلیاژهای آهن حدود 5 تا 20 درصد نیکل میباشد. نیکل تجاری به فرمهای پنتلاندیت و پیروتیت می باشد که این معادن در ایالتانتاریو یافت می شود که این ناحیه حدود 30 درصد از نیکل دنیا را تامین می کند. دیگرمعادن این عنصر در کالندونیا، استرالیا، کوبا، اندونزی و در مناطق دیگر یافت میشود.این عنصر رسانای جریان بر ق است و سطح آن براق و صیقلی می باشد. اینعنصراز گروه عناصر آهن و کبالت می باشد و آلیاژهای آن قیمتهای بالایی دارند.این عنصر کاربردهای فراوانی در طبیعت دارد و برای ساخت فولاد ضدزنگ و دیگر آلیاژهای ضدزنگ و خوردگی مثل اینوار و مانل که الیاژى از نیکل و کبالت که در برابر خوردگىمقاوم است و و اینکونل و Hastelloys کاربرد دارد. برای ساخت لوله های نیکلی و مسی وهمینطور برای نمک زدایی گیاهان و تبدیل آب شور به آب مایع استفاده می شود. نیکل استفاده های فراوانی برای ساخت سکه ها و فولاد نیکلی برای زره ها و کلید ها کار برددارد و همینطور از نیکل می توان آلیاژهای نیکروم و پرمالوی و آلیاژی از مس را تهیه کرد.
  از نیکل برای ساخت شیشه های به رنگ سبز استفاده می شود. صفحات نیکلی میتواند نقش محافظت کننده برای دیگر فلزات را داشته باشد. نیکل همچنین کاتالیزوریبرای هیدروژن دار کردن روغنهای گیاهی است. همچنین صنعت سرامیک و ساخت آلیاژی از آهنو نیکل که خاصیت مغناطیسی دارد و باتری های قوی ادیسون کاربرد دارد. از ترکیبات مهم نیکل می توان سولفات و آکسید را نام برد. نیکل طبیعی مخلوطی از 5 ایزوتوپپایدار است . همچنین 9 ایزوتوپ ناپایدار دیگر نیز شناخته شده است. نیکل هم به صورت فلز و هم به صورت ترکیب محلول می تواند وجود داشته باشد. بخار سولفید نیکلسرطان زا می باشدکه در موقع استفاده از آن باید دقت لازم را به عمل آورد.

  اثرات نیکل بر سلامت انسان
  مقدارنیکل در طبیعت بسیار کماست. انسان در زمینه های مختلف از نیکل استفاده میکند. یکی از عمده ترین کاربردهاینیکل، در صنعت فولاد است. از نیکل به عنوان یکی از اجزا سازنده فولاد و سایرمحصولات فلزی استفاده میشود. حتی از نیکل در جواهرات هم استفاده میشود.
  موادغذایی به طور طبیعی دارای مقداری نیکل هستند. شکلات و چربی ها دارای مقدار بسیارزیادی نیکل هستند. در صورتیکه افراد از سبزیجات حاصل از مناطق آلوده به نیکل تغذیهکنند، مقدار زیادی نیکل وارد بدنشان میشود. نیکل در بافت گیاهان تجمع می یابد و درنتیجه مقدار نیکل در سبزیجات افزایش پیدا میکند. در ششهای افراد سیگاری مقدار زیادینیکل وجود دارد. همچنین نیکل در شوینده ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
  راههایورود نیکل به بدن انسان از طریق هوا، آشامیدن آب، خوردن غذا و کشیدن سیگار است. ممکن است بر اثر تماس پوست با خاک یا آب آلوده به نیکل، مقداری نیکل وارد بدن انسانشود. مقدار اندک نیکل برای انسان ضروری است اما اگر مقدار آن افزایش یابد، برایسلامت انسان خطرناک است.
  نتایج مصرف بالای نیکل به شرح زیر است:
  شانس مبتلاشدن به سرطان ریه، سرطان بینی، سرطان حنجره و سرطان پروستات را افزایش میدهد.
  پس از اینکه فرد در معرض گاز نیکل قرار گرفت، دچار کسالت و سرگیجه میشود.
  آب آوردن ریه ها
  مشکلات تنفسی
  کاهش توانایی تولید مثل
  آسم و برونشیتمزمن
  حساسیتهایی از قبیل خارش پوست (به خصوص در هنگام استفاده ازجواهرات)
  نارسایی قلبی
  بخارات نیکل به دستگاه تنفس و ریه ها آسیب میرساند. نیکل و ترکیبات آن باعث آماس پوست میشوند که تحت نام " خارش نیکل" نامیده میشود ومعمولاً در افراد با حساسیت پوستی بالا مشاهده میشود. اولین علامت، خارش است کهمعمولاً هفت روز قبل از از بین رفتن پوست رخ میدهد. اولین علائم تخریب پوستی التهابپوست یا پوسته پوسته شدن پوست است. سپس در پوست زخمهایی نمودار میشود.
  از لحاظتقسیم بندی برنامه سمشناسی ملی آمریکا (NTP)، نیکل و ترکیبات آن جزعوامل سرطانزامحسوب میشوند و از نظر طبقه بندی آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) ترکیباتنیکل در گروه یک قرار میگیرند. گروه یک شامل عناصری میباشد که شواهد کافی در موردسرطانزایی آنها وجود دارد. در این تقسیم بندی عنصر نیکل در گروه 2B قرار دارد. گروه 2B عناصری هستند که ممکن است در انسان سرطان ایجاد کنند.
  تاثیرات زیست محیطی نیکل

  کارخانه ها و سوزاندن زباله ها دو عامل اصلی در تولید نیکل و ورودآن به هوا میباشند. مقدار نیکلی که در هوا وجود دارد به مراتب از نیکل موجود درزمین بیشتر است. مدت زمان از بین رفتن نیکل موجود در هوا زیاد است. زمانیکه هرزآبهاجریان پیدا میکنند، مقداری نیکل را وارد آبهای سطحی میکنند.
  بخش اعظم ترکیبات نیکل در طبیعت جذب ذرات خاک و رسوبات شده و در نهایت به صورت غیر متحرک درمی آیند. در زمینهای اسیدی نیکل بسیار متحرک میشود و معمولاً در آبهایزیرزمینی شسته میشود.
  شواهد چندانی درباره تاثیر نیکل بر سایر موجودات زنده به غیر از انسان وجودندارد. در حال حاضر دانشمندان می دانند که غلظت بالای نیکل در خاکهای ماسه ای بهگیاهان صدمه میزند و همچنین غلظت بالای نیکل در آبهای سطحی سبب کاهش تعداد و رشدجلبکها میشود. رشد موجودات ذره بینی نیز در حضور نیکل کاهش پیدا میکند، اما معمولاًبا گذشت زمان در برابر نیکل مقاوم میشوند. مقدار اندک نیکل باید در غذایجانوران وجود داشته باشد. اما زمانیکه مقدار نیکل از حد مجاز خود فراتر رود،میتواند برای جانوران مضر و خطرناک باشد. جانورانی که در نزدیکی پالایشگاه زندگیمیکنند، بر اثر دریافت مقدار زیاد نیکل به انواع مختلف سرطان مبتلا میشوند.ازآنجاییکه نیکل در بافتهای گیاهی و جانوری نمیتواند تجمع پیدا کند، اثری در زنجیره غذایی ندارد.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 3 آبان 1394 10:44 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی شنبه 2 آبان 1394 12:13 ب.ظ نظرات ()

  فروآلیاژها، آلیاژهایی هستند که از آهن و یک یا چند عنصر دیگر تشکیل شده‌اند و شرایط آسان داخل شدن عنصر یا عناصر مورد نظر به فولاد یا چدن مذاب را فراهم می‌کنند. نقش این عناصر می‌تواند شامل اکسیژن‌زدایی و یا ایجاد ساختار مورد نظر و دستیابی به خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوب برای کاربردهای معین انواع فولاد و چدن باشد.

  این عناصر عبارتند از سیلیسیم، منگنز، کروم، مولیبدن، وانادیوم، تیتانیوم، کبالت، نیکل، تنگستن و... افزودن عناصر فوق‌الذکر به‌صورت خالص به آلیاژهای آهن (فولاد و چدن) به دلایل زیر انجام نمی‌شود:

  1. عناصر فوق به‌شکل خالص بسیار گران و هزینه تهیه آنها بسیار زیاد است.

  2. نقطه ذوب عناصر در حالت خالص بیشتر از حالت آلیاژی است و لذا ایجاد دمای مورد نظر برای ذوب علاوه بر ایجاد هزینه‌های بیشتر برای تولید، مشکلات فنی و تولیدی دیگری نیز به دنبال دارد و اصولاً استفاده از فروآلیاژها به‌طور قابل‌توجهی آسان‌تر از افزودن عناصر به‌صورت خالص است.

  بعضی از فروآلیاژها نقش جوانه‌زایی فازهای معینی از جمله گرافیت کروی و یا بهینه‌سازی و پالایش ریز ساختار را در آلیاژهای چدن‌بازی می‌کنند و به این فروآلیاژها مواد تلقیحی یا جوانه‌زا Inoculant می‌گویند.

  کاربرد عمده فروآلیاژها در صنایع تولید آهن و فولاد، ریخته‌گری و الکتروسازی است. از این‌رو فروآلیاژها در تولید فولاد و قطعات ریخته‌گری فولادی و چدنی نقش منحصر به‌فردی ایفا می‌کنند لذا توسعه ظرفیت فولاد و چدن در کشور با افزایش مصرف فروآلیاژها همراه است. بر این اساس، تولید فروآلیاژها، از نظر کمی و کیفی به تولید فولاد وابسته است و هر قدر تولید فولاد بیشتر باشد نیاز به فروآلیاژها بیشتر است. از آنجا که تولید فولاد در توسعه اقتصادی نقش مهمی دارد، لذا تولید فروآلیاژها برای اقتصاد ملی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

  در حال حاضر 6 نوع فروآلیاژ و اکسید مولیبدن در 19 واحد فروآلیاژ و اکسید مولیبدن تولید می‌شوند.

  در سال 87، تولید فروآلیاژ و اکسید مولیبدن (بدون احتساب تولیدات 2 واحد که آمار خود را ارائه نکرده‌اند) حدود 75 هزار تن بوده است.

  منبع : پایگاه خبری تحلیلی صنعت و اقتصاد ایران .
  آخرین ویرایش: شنبه 2 آبان 1394 12:16 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات