منوی اصلی
مجموعه مطالب مهندسی مواد و متالورژی
رشته مهندسی مواد، عاملی برای پیشرفت کشور عزیزمان ایران
 • امید اشکانی یکشنبه 30 آذر 1393 01:48 ب.ظ نظرات ()


  نورد (به انگلیسی: Rolling) یکی از روش‌های شکل‌ دهی مواد دارای قابلیت تغییر شکل پلاستیک است.


  File:نورد میلگرد.jpg

  در دماهای پایین و نزدیک دمای اتاق تنها فلزات و برخی از پلیمرها قابلیت تغییر شکل پلاستیک مناسب از خود نشان می‌دهند. برای افزایش این قابلیت و همچنین شکل‌دهی موادی که در دماهای پایین نورد آنها امکان پذیر نیست، از نورد گرم استفاده می‌شود.


  هدف مهندسی نورد فلزات عبارت است از تغییر فرم شمش یا ورق به شکل مورد نظر. معمولا محصول نهایی نورد، تولید ورق یا میلگرد است. پس از اتمام تغییر فرم، محصول نهایی توسط دستگاههای برشی خط مانند قیچی واره به طول مورد نظر برش داده شده و پس ازعملیات تکمیلی و کنترل، بسته بندی گردیده و به انبار محصول حمل می‌شود.


  به طور کلی نورد به دو صورت گرم و سرد وجود دارد:

  در نورد گرم شمش پـس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر (معمولا بالاتر از 1100 درجه سانتیگراد) در کوره‌های نورد از بین چند مجموعه غلتک در حال چرخش عبور نموده و با کاهش متوالی مقطع نهایتا به فرم مورد نظر تبدیل می‌شود.

  در نورد سرد هدف کاهش ضخامت ورق تحت فشار بسیار زیاد است. از ویژگی های این نوع نورد که معمولا در دمای اتاق و حداکثر تا 200 درجه سانتیگراد انجام می شود می توان به افزایش سختی ماده موردنظر، افزایش نابجایی در ساختار کریستالی و افزایش تنش تسلیم (تسلیم (مهندسی)) اشاره نمود.


  مزایای نورد سرد:

  - در غیاب سرما و اکسیداسیون، تلورانس کمتر و پرداخت سطح بهتری حاصل می شود. (برخلاف نورد گرم که دارای پوشش اکسیدی است.)

  - روغن کاری راحت تر انجام می گیرد.

  - قابلیت تولید ورقهای نازک


  نورد پیوسته:

  چنانچه حجم تولید توجیه كننده هزینه سرمایه گذاری اولیه باشد، محصولات به روش نورد پیوسته تولید می شوند. در نورد پیوسته مقدار ماده ای كه در یك زمان (در یك مقطع زمانی معین) از هر غلتك می گذرد یكسان است. بنابراین چنانچه سطح مقطع كوچكتر یا بزرگتر شود، سرعت غلتكها نیز متناسب با آن بیشتر یا كمتر می شود تا بدین ترتیب تغییر ضخامتها و طولهای كنترل در مراحل مختلف، قابل بالانس باشد.


  نورد حلقه ای:

  با كاهش ضخامت حلقه، قطر آن افزایش می یابد. در فرآیند نورد حلقه ای، غلتك خارجی نیرو و سرعت را اعمال می كند و غلتك درونی به صورت آزاد گردش می كند. بنابراین ضخامت حلقه به تدریج كاهش و قطر آن افزایش می یابد. پس پهنای حلقه، معمولاً موضوع افزایش نیست.

  كاربرد: موشك، توربین، هواپیما، صنایع هوا فضا، لوله كشی و مخازن تحت فشار.


  File:نورد حلقه ای.jpg


  منابع و مآخذ :

  H.Y. Sohn, S. Sridhar, Descriptions of high-temperature metallurgical processes, in Fundamentals of metallurgy, Ed. Seshadri Seetharaman, Woodhead Publishing Limited, 2005. p 32. ISBN 978-1-85573-927-7

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:22 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی دوشنبه 24 آذر 1393 12:13 ق.ظ نظرات ()


  چدنها در مقایسه با فولادهای كربنی دارای قابلیت جوشكاری كم و محدود تری هستند . در میان چدن ها ، چدن با گرافیت كروی بهترین جوشپذیری را دارا است و بعد از آن چدن چكش خوار قرار دارد . جوشكاری چدن خاكستری به مهرت و توجه ویژه نیاز دارد و چدن خاكستری را به دشواری زیاد می توان جوشكاری كرد .
  با این ملاحظات دامنه جوشكاری چدنها بسیار محدود می شود و صرفا به تعمیر و اصلاح قطعات ریخته شده و قطعات فرسوده و شكسته شده منحصر می گردد .

  علت های جوش پذیری محدود چدن ها :

  - بعلت زیادی كربن در فلز مبنا ، سیكل جوشكاری باعث ایجاد كاربیدهایی در منطقه فلز جوش و تشكیل فاز مارتنزیت پركربن در منطقه متاثر از حرارت haz میشود . هردوی این ریز ساختار ها شكننده بوده و باعث ایجاد ترك در حین جوشكاری و یا بعد از آن می شود . این مطلب در مورد تمامی چدن ها مصداق دارد .

  جهت خواندن باقی متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید .

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:23 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی سه شنبه 11 آذر 1393 10:30 ق.ظ نظرات ()


  http://photo.hanyu.iciba.com/upload/encyclopedia_2/d9/a7/bk_d9a74f89fca854a1f098c956497d8e94_kgx8Fi.jpg

  شرح : 

  امروزه پیشرفت صنعت ریخته گری در گروی بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها و افزایش نرخ تولید می باشد. استفاده از روش های آزمایش – خطا که پیش از این در صنعت ریخته گری دنیا برای بهبود فرآیندهای ریخته گری و بهبود کیفیت محصولات مرسوم بوده است، بسیار پر هزینه و طولانی بوده که متخصصین را بر آن داشته تا به سوی روش های کم هزینه و کوتاه تر حرکت کنند.جایگزین کردن این روش با روش طراحی بر پایه شبیه سازی توانسته است بسیاری از کاستی های روش قبل را جبران کند.

   نرم افزار تجاری پروکست (ProCast) که حاصل بیش از ۲۰ سال ارتباط سازنده با صنایع ریخته گری است قادر به انجام آنالیز های کوپل حرارتی، سیالاتی و تنشی می باشد و علاوه بر آن قایلیت های متالورژیکی منحصر به فردی را برای آلیاژهای ریختگی داراست. هم چنین این نرم افزار قابلیت برقراری ارتباط بسیار خوبی با نرم افزار های مدل سازی سری CAD/CAM دارد.

  برای شبیه سازی و تحلیل فرآیندها در این نرم افزار از روش اجزای محدود استفاده شده است که در کنار روش های اختلاف محدود و حجم محدود از روش های مطرح در شبیه سازی فرآیندهای مهندسی محسوب می شود.


  در زیر چند تصاویر از محیط این برنامه مشاهده می کنید .


  http://www.lkr.at/images/formfuellunggross.gif

  http://www.ewp.rpi.edu/hartford/~ernesto/Presentations/2009/Casting-Simulation/Figures/cas_sand_ex1_T.gif

  http://img.newmaker.com/u/2009/20096/news_img/200962422351214332.jpg  قابلیت های Procast


  Procast حل کننده ای است که به مدل های فیزیکی با قابلیت های ذیل تقسیم بندی شده است :

  http://www.uplooder.net/img/image/67/c0b86526d94fc5e8d4c46c276d095c78/381.gif

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:24 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی سه شنبه 4 آذر 1393 09:54 ق.ظ نظرات ()

  مبدل حرارتی (Heat exchanger) دستگاهی است که انرژی حرارتی را از سیالی به سیال دیگر منتقل می کند. سیال ممکن است مایع یا گاز باشد. به این صورت که دو سیال با دمای مختلف را وارد محفظه می کنند و میان آن ها انتقال حرارت صورت می گیرد. 

  کاربرد مبدل حرارتی  در پالایشگاه ، نیروگاه ، موتورخانه ساختمان ، یخچال ، سیستم های تهویه مطبوع، ها و... می باشد.

  مبدل های حرارتی بر اساس کاربری ، شکل انتقال حرارت  ، نوع ساخت و ... دسته بندیهای مختلفی دارد . برخی از دسته های مشهور مبدل ها به شرح زیر است:

  مبدل های حرارتی پوسته لوله_ این مبدل ها متشکل از یک پوسته استوانه ای و کویل مسی هستند که معمولا کویل مسیر گردش سیال ثانویه (سیال گرم شونده) و پوسته محل عبور سیال اولیه (سیال گرم کننده) است.

  مبدل های حرارتی مستغرق_ مبدل های حرارتی مستغرق نیز در انواع مختلف صفحه ای، لوله ای، لوله ای پیوسته یا لوله U شکل طراحی و ساخته می شود. ساختار این مبدل ها به گونه ای است که در سیال گرم شونده غوطه ور هستند. در این نوع مبدل ها کویل محل گردش سیال اولیه است.

  مبدل های حرارتی لوله ای_ این نوع مبدل ها از دو لوله متداخل هم مرکز تشکیل می شود که سیالات گرم شونده و گرم کننده در یکی از لوله ها جریان پیدا می کند.

  مبدل حرارتی دستگاهی است که برای انتقال حرارت از جریانی ببا دمای بالا تر به جریانی با دمای پایین تر مورد استفاده قرار می گیرد.

  مبدل حرارتی صفحه ای

  مبدل پوسته لوله

  مبدل حرارتی پوسته و لوله ای

  مبدل صفحه ای

  مبدل حرارتی صفحه ای

  مبدل لوله ای

  انتقال حرارت در هر مبدل حرارتی بنا بر درجه حرارت سیال ها به سه صورت زیر صورت می پذیرد:

  انتقال حرارت هدایتی

  انتقال حرارت جابجایی

  انتقال حرارت تشعشعی

  برای محاسبه و تعیین اندازه مبدل حرارتی استخر و جکوزی روشهای متعددی وجود دارد، مبدل حرارتی برای استخر باید بتواند در زمان راه اندازی، آب استخر را به درجه حرارت مناسب رسانده و همچنین در حین کار استخر افت های حرارتی را جبران کند. بر این اساس برای جلوگیری از اتلاف حرارتی از سه سری مبدل استفاده می شود:

  • سری اول برای پیش گرمایش آب استخر
  • سری دوم برای جبران اتلافات حرارتی
  • سری سوم برای تامین آب گرم مورد نیاز جکوزی     

  مبدل دارای دو ورودی و دو خروجی است. آب گرم شده بویلر از یک سمت وارد کویل شده و از سمت دیگر آب استخر وارد پوسته مبدل می گردد، پس از تبادل حرارتی دمایش بالا رفته و آب بویلر کمی خنک می شود. معمولا آب بویلر با دمای 70 درجه سانتی گراد وارد و با  60 درجه سانتی گراد خارج می گردد و آب استخر نیز با حرارت 26.7 درجه سانتی گراد وارد مبدل شده. با دانستن، حجم استخر (دبی فیلتراسیون که بنابر کاربری استخر از 4 تا 8 ساعت یک بار کل استخر فیلتر می شود بدست می آید) و دمای ورودی مبدل، می توان دمای خروجی از مبدل و مدل آن را تعیین کرد.

  Q1(kcal/h)= MC∆θ =Vlit∆θ

  برای جلوگیری از افزایش درجه حرارت آب خروجی از مبدل ها، از ترموستات و اکوستات استفاده می شود اما دقیق ترین روش برای کار با مبدل ها، شیر سه راه موتوری می باشد که به دلیل گران تمام شدن سیستم از این مورد کمتر در ایران استفاده می شود. درحالی که باید ذکر کرد در صورت استفاده نکردن از این نوع از شیر ها در تاسیسات استخر، امکان ورود آب با درجه حرارت بالا به استخر یا جکوزی وجود دارد که برای سوزاندن پوست شناگرانی که در کنار ورودی های آب قرار دارند خطر ساز خواهد بود.


  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:27 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات