تبلیغات
مجموعه مطالب مهندسی مواد و متالورژی
قالب وب سایت
مجموعه مطالب مهندسی مواد و متالورژی
رشته مهندسی مواد، عاملی برای پیشرفت کشور عزیزمان ایران 
مدیر وب سایت
نظر سنجی
نظر شما راجع به وبلاگ چیست؟


لینک های مفید
مواد شارژ و خروجی ها در کوره بلند

http://www.uplooder.net/img/image/6/49124c689d50e93eebd441c61a93fa2b/315.gif

فایل پاورپوینت آماده شده برای شما ، شامل توضیحاتی راجع به کوره بلند ، مواد شارژ ، ورودی ها و خروجی ها می باشد. امید است این فایل مفید واقع شود.

برای دانلود رایگان بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب

طبقه بندی: کوره بلند، مواد شارژ و خروجی ها در کوره بلند، کوره بلند،
برچسب ها: کوره بلند، مواد شارژ، خروجی کوره ها، کوره،
دنبالک ها: بانک اطلاعات مهندسی مواد و متالورژی،
[ دوشنبه 23 تیر 1393 ] [ 07:46 ب.ظ ] [ امید اشکانی ]
تحولی عظیم در قالبسازی با استفاده از دستگاههای اسپارك

شهر تورینگتون واقع در آمریكا:
چهل و پنج سال پیش وقتی سناتور آمریكایی زیتز شركت قالبسازی خود را راه‌اندازی كرد مهارت و كیفیت برایشان خیلی مهم نبود و به آن به عنوان ابزاری جهت جلب مشتری و بازاریابی نگاه نمی‌كردند. آنها فقط به عنوان یك تجارت به شغل‌شان می‌نگریستند.
كم‌كم تجارت زیتز به رشد و شكوفایی رسید. علت رشد و شكوفایی آنها موفقیت در ساخت چرخ‌دنده پلاستیكی برای دستگاه چاپگر در آخر سال 1970 بود. ولیكن وضعیت به همین صورت باقی نماند. بلكه در همین زمان بود كه رقابت سایر شركت‌ها نیز افزایش یافت و قیمت‌ها یك‌مرتبه افت پیدا كرد و این كاهش ....


ادامه مطلب

طبقه بندی: تحولی عظیم در قالبسازی با استفاده از دستگاههای اسپارك، قالب های اکستروژن ضربه ای،
برچسب ها: تحولی عظیم در قالبسازی با استفاده از دستگاههای اسپارك،
دنبالک ها: Metallurgy Bank،
[ جمعه 13 تیر 1393 ] [ 01:10 ق.ظ ] [ امید اشکانی ]
قالب های اکستروژن ضربه ای

در صنعت از روش های متفاوتی برای شكل دادن فلزات استفاده می شود كه می توان از آن جمله به نورد، آهنگری، كشش عمیق، اكستروژن و ... اشاره داشت. یكی از روش های شكل دادن به فلزات اكستروژن می باشد. در این روش فلز در داخل محفظه ای به شكل استوانه یا چهارگوش قرار گرفته و سپس با فشار سنبه از سوراخی كه در انتهای ظرف تعبیه شده به خارج رانده می شود. فلز در ضمن خروج از قالب شكل روزنه قالب كه مقطع تولیدی می باشد را به خود می گیرد. در صنعت از اكستروژن بیشتر برای ساخت لوله ها و یا مقاطع دیگر فلزات غیرآهنی استفاده می شود. شرایط در این پروسه به صورتی است كه فلزات ریخته شده و یا فلزاتی كه كار موم سان كم قبول می كنند را نیز می توان شكل دهی كرد. در این روش می توان مقاطع پیچیده- ساختارهای چندلایه و .... را تولید نمود. عیب این روش در تولید ناپیوسته احتیاج به تجهیزات گران قیمت و عظیم و مواد دور ریز زیاد می باشد.

اكستروژن یك فرآیند تغییر شكل یك پارچه می باشد كه در آن ماده تحت فشار زیاد سیلان پیدا می كند. تغییر شكل عموماً در دمای محیط انجام می پذیرد – اكستروژن سرد- زیرا دقت قطعات پرس كاری شده در این روش بالاست.
فقط در مواردی كه در شكل دهی سرد شرایط خاصی (نیرو زیاد پرس، درجه تغییر شكل بالا و غیره) موجود باشند قطعه خام تا دمای آهنگری گرم می شود – اكستروژن گرم. قطعاتی كه با این روش تولید می شوند از دقت كمتری برخوردارند و به علت تشكیل پوسته، سطحی ناهموار دارند كه در اغلب موارد بایستی كارهای ثانویه بر روی آن انجام پذیرد.

كاربردهای اكستروژن ضربه ای به طور خلاصه به شرح زیر است:
الف- صنعت مهماتسازی- پوكه گلوله، توپ و كلاهك موشك.
ب- صنعت اتومبیل سازی- مفصل (انگشتی) پیستونها، پوسته شمع های جرقه زنی موتور، تیوب های جذب كننده شوك، پیچها و مهره ها، نگهدارنده شیرهای هیدرولیكی، اتصالات گوی فرمان، پیستونهای ترمز هیدرولیكی، پوسته *****های روغن، كوپلینگ های لوله ای، هوزینگ ها و تكیه گاه های موتور، دنده ها، مجاری یاتاقان، پوسته آلترناتورها و ژنراتورها، خازن های تهویه مطبوع، جاسویچی و روتورهای قفل درب.
ج- صنعت هواپیماسازی- پیستون های هیدرولیكی، بدنه پمپ ها و شیرها، خازنها، اجزای چرخ هواپیما، سگدستها، فیتینگها و سخت كننده ها.
د- صنعت الكتریك و الكترونیك- پوسته های موتور و ژنراتور، كفشك های قطب الكتریكی، قابهای (پوسته های) تیوبی و جاسویچی ها.
هـ- صنعت حرارتی و تهویه مطبوع- مبدل های حرارتی، مخازن تحت فشار، اجزای پمپ، پیستونها و سیلندرها، فیتینگها، مانییفولدها و پوسته ها.
و- متفرقه- قوطی های كمپوت، كنسرو و آشامیدنی، اجزاء وسایل خانگی، اجزاء ماشین های تأسیساتی، تیوب های یكبار مصرف و غیره.
طبقه بندی: قالب های اکستروژن ضربه ای،
برچسب ها: قالب های اکستروژن ضربه ای،
دنبالک ها: بانک اطلاعات متالورژی،
[ یکشنبه 8 تیر 1393 ] [ 02:00 ب.ظ ] [ امید اشکانی ]
حفاظت از خوردگی مواد با استفاده از فناوری‌ نانوخوردگی معمولاً در سطح مواد رخ داده و به واسطه واکنش با محیط، سبب تخریب آنها می‌گردد. راه‌های مختلفی جهت کاهش نرخ خوردگی و بهبود طول عمر مواد و وسایل وجود دارد؛ برخی روش‌هایی که امروزه به‌کار گرفته شده‌اند، شامل استفاده از موادی می‌شوند که با استفاده از فناوری‌نانو ساخته شده‌اند. این روش‌ها شامل پوشش‌های لایه نازک کامپوزیتی، پوشش‌های لایه رویی (Top layer) و پوشش‌های عایق حرارتی است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که کارایی این‌گونه مواد در مقابل خوردگی، از موادی که با استفاده از روش‌های تجاری ساخته شده‌اند بهتر است.

پدیده خوردگی طی سالیان متمادی یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعتی بوده و تحقیقات زیادی جهت کنترل آن صورت گرفته است. این پدیده بیشتر روی فلزات و آلیاژها و همچنین مواد پلیمری به‌واسطه برهمكنش با آب دریا، محیط ‌تر، باران‌های اسیدی، پرتوهای مختلف، آلودگی‌ها، محصولات شیمیایی و قراضه‌های صنعتی رخ می‌دهد. فصل مشترک بین مرزدانه‌ها و ترک‌های دوطرفه و مواد غیر همجنس، مکان‌های مستعد جهت خوردگی هستند، ضمن این که وجود ناخالصی‌ها، مورفولوژی سطح و مطابقت نداشتن شبکه ساختاری مواد می‌تواند نرخ خوردگی را افزایش دهد. خوردگی معمولاً در سطح مواد شروع شده و طول عمر مواد مورد استفاده را مرتباً کاهش می‌دهد. این مواد می‌توانند در بخش‌های مختلفی از جمله هواپیماها، فضاپیماها، وسایل حمل و نقل دریایی و زمینی، تجهیزات زیربنایی و قطعات الکترونیکی و رایانه‌ای استفاده شوند. به‌واسطه خوردگی سطح ماده، علاوه بر زیبایی، خواص فیزیکی، مکانیکی، و شیمیایی مواد نیز کاهش می‌یابد. تخمین زده می‌شود که بیش از پنج درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای صنعتی صرف جلوگیری از خوردگی، جابه‌جایی قطعات خورده شده، تعمیرات و نگهداری و حفاظت‌های محیطی گردد. این مقدار معادل 280 میلیارد دلار هزینه برای کشوری مانند آمریکا در سال 2001 بوده است. شاید پوشش‌های محافظت کننده عمده‌ترین روش پذیرفته شده برای مقاومت به خوردگی باشد؛ به‌گونه‌ای که با استفاده ازیک پوشش لایه نازک که روی سطح اعمال می‌شود فلز اصلی از خوردگی محافظت می‌شود. این پوشش‌ها با توجه به نوع فلز اصلی و محیط خورنده می‌توانند از مواد مختلفی باشند؛ از آن جمله می‌توان به پلی اورتان، پلی‌آمید، پلی‌استر، پوشش‌های PVC، اکریلیک، آلکیدها و اپوکسی‌ها اشاره کرد. این مواد نقش تعیین‌کننده‌ای به عنوان لایه حفاظتی اعمال می‌کنند؛ زیرا این پوشش‌ها از انتقال عوامل خورنده مانندیون‌های هیدروکسیل و کلر، آب، اکسیژن، آلودگی‌ها و رنگدانه‌ها که به‌طور مؤثر با سطح مواد واکنش می‌دهند، جلوگیری می‌کنند. به عبارت دیگر پوشش‌های حفاظتی با ممانعت از نفوذ الکترولیت به سطح فلز، از اندرکنش بین مناطق کاتدی و آندی در فصل مشترک فلز و پوشش جلوگیری می‌کنند. در غیر این‌ صورت موادی که زیر این پوشش‌ها قرار دارند، می‌توانند در نتیجه واکنش‌های شیمیایی و الکتروشیمیایی، حلیا اکسید شده، از بین بروند. همچنین نشان داده شده است که کاهش نرخ خوردگی به‌طوری مؤثر با مقاومت خوب و پلاریزاسیون بالای پوشش، ظرفیت کم و امپدانس واربرگ بالا مرتبط است که دلیل مقاومت به خوردگی پوشش‌های پلیمری نیز همین است. مواد پوششی، در نتیجه تأثیرات محیطی، خواص شیمیایی، فیزیکی و شیمی فیزیکی خود را از دست می‌دهند؛ این گونه صدمات در مواد پلیمری به‌صورت تاول‌هایی ناشی از جذب آب، انحلال، اکسیداسیون و تغییر رنگ ناشی از حرارت، تشعشع، باران‌های اسیدی، مواد شیمیایی اکسیدکننده و سایر عوامل‌ به وجود می‌آیند. اثرات ترکیبی این قبیل صدمات روی پوشش‌های آلی نیز قابل مشاهده است.

ادامه مطلب برچسب ها: حفاظت از خوردگی مواد با استفاده از فناوری‌ نانو،
دنبالک ها: بانک اطلاعات مهندسی مواد،
[ جمعه 6 تیر 1393 ] [ 05:04 ب.ظ ] [ امید اشکانی ]
.: Web Site Theme by Engineer Omid Ashkani :.

درباره وب سایت


با سلام.
به وب سایت بانک اطلاعات مهندسی مواد و متالورژی خوش آمدید. در این وب سایت سعی داریم تا بهترین مطالب را برای شما قرار دهم.
شما در این وب سایت می توانید از به روز ترین مطالب علم مواد و مهندسی متالورژی بهره مند شوید.

امیدوارم مطالب جمع آوری شده مفید واقع شود.

در نهایت لازم می دانیم ، ذکر کنیم ، مطالب این وب سایت کاملا تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.
استفاده از مطالب این وب سایت تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است که این امر، بسیار مهم است نه تنها در استفاده از مطالب این وب سایت بلکه در تمامی موارد ذکر مراجع بسیار پر اهمیت است.
با تشکر

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

  • آریس مت
  • میهن بلاگ
  • بک لینک
  • از قدیم تا کنون