امید اشکانی پنجشنبه 16 مرداد 1399 02:26 ب.ظ نظرات ()

سالیدورکس یک نرم‌افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه است که بر روی ویندوز اجرا می‌شود و توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز ارائه و همچنان توسعه داده می‌شود. در حال حاضر نرم‌افزار سالید ورکس توسط ۱٫۳ میلیون مهندس در بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ شرکت در سراسر جهان در حال استفاده‌است. این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های پارت (part) اسمبلی (assembly) و دراوینگ (drawing) می‌باشد. محیط اول برای رسم قطعه بوده، در محیط دوم قطعات یک مکانیسم بر روی هم سوار شده و در محیط آخر از آن‌ها نقشه مهندسی (معمولاً برای نسخه چاپی) تهیه می‌شود.

نرم‌افزار سالیدورکس به صورت مستقیم با اینونتور، مکانیکال دسکتاپ و سالید اج رقابت می‌کند. این نرم‌افزار دارای قابیلت نصب نرم‌افزار CAM است که توسط شرکت سازنده تحت عنوان CAM WORKS به عنوان نرم‌افزار کمکی نصب می‌شود.

سالیدورکس یک مدل ساز برای مدلسازی جامدات است که مبتنی بر پارا سالید بوده و از رویکرد پارامتری مبتنی بر ویژگی برای ساخت مدل‌ها و مونتاژها استفاده می‌کند. پارامتر به ثابت‌های اطلاق می‌شود که مقدار آن‌ها شکل یا هندسه مدل یا مونتاژ را تعیین می‌کند. پارامترها هم به صورت پارامترهای عددی نظیر طول خطوط یا قطر دایره بوده و هم به صورت قیدهای هندسی نظیر مماس، موازی، متقارب، هم مرکز و غیره هستند. پارامترهای عددی می‌توانند از طریق استفاده روابط با یکدیگر مرتبط بوده که امکان برآورده ساختن خواسته‌های طراحی را فراهم می‌کند. خواسته‌های طراحی به این معناست که طراح مایل است تا مدل نسبت به تغییرات و به روز آوری‌ها به چه صورت پاسخ دهد. به عنوان مثال ممکن است که شما بخواهید تا سوراخ در یک قوطی بدون توجه به ابعاد و اندازه‌های قوطی همواره در بالای آن قرار گیرد. سالیدورکس به شما اجازه می‌دهد تا سوراخ را به عنوان یک مشخصه در روی سطح تعریف نموده و بدون توجه به مشخصات قوطی که بعداً معلوم می‌گردد خواسته خود را برآورده سازید. مشخصات (Features) به عناصر اصلی سازنده قطعات اطلاق می‌شود. مشخصات اشکال و عملیاتی هستند که قطعه را به وجود می‌آوردند. مشخصات مبتنی بر شکل نظیر برآمدگی‌ها (Bosses)، سوراخ‌ها (Holes)و غیره معمولاً با یک نقشه دو بعدی یا سه بعدی آغاز می‌شوند.


برای دانلود نمونه تمرینات سالیدورکس بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. 

نمونه تمرین قطعه صنعتی برای سالیدورکس

قیمت: 19500 تومان


شبیه سازی قطعات صنعتی یکی از مهم ترین بخش های صنعت می باشد.

در نمونه رسم شده حاضر یک نمونه قطعه مشابه با یک قطعه صنعتی به نام شاتون رسم شده و مدل سازی سه بعدی شده است. 


شما می توانید با استفاده از این مدل ، تمرینات نقشه کشی سه نما ، سه بعدی سازی و مونتاژ کاری با شفت های خاص را انجام دهید.

توجه : ابعاد ذکر شده در قطعه مدل سازی شده اولا کاملا فرضی در نظر گرفته شده و کاربرد آموزشی داشته و کاربرد صنعتی ندارد. ثانیا نمونه قطعه به جهت آموزشی بودن فقط در کلیات مشابه قطعه مذکور یعنی شاتون است و کلا با قطعه اصلی صنعتی تفاوت های زیادی دارد.

درخواست می گردد بزرگواران به خصوص دانشجویان از فایل های ارائه شده به عنوان تمرینات آموزشی با هدف پیشرفت توانایی هایشان استفاده کنند که هدف جز این امر مهم نمی باشد. 

خرید        سوال از فروشنده

نمونه تمرین سالیدورکس تست کشش یا فشاری

قیمت: 10500 تومان

در فایل حاضر یک نمونه استاندارد با ابعاد فرضی برای تست کشش آماده شده است.

در این نمونه علاوه بر اینکه فایل مدل وجود دارد ، یک تحلیل بر روی قطعه با استفاده از تعیین یک جنس فرضی و اعمال نیروهای فرضی انجام شده است و نتایج تحلیل جهت مطالعه و آشنایی با کلیات نتایج ارائه شده توسط نرم افزار قرار گرفته است.


توجه : تحلیل انجام شده بر روی نمونه تست کشش یا فشار کاملا فرضی و نیروهای ذکر شده آزادانه در نظر گرفته شده است.

فقط فایل ورد تحلیل انجام شده به عنوان نتایج به همراه فایل مدل سه بعدی قرار دارد که میتوان از روی فایل مدل سه بعدی به نقشه دسترسی پیدا کرد.

خرید        سوال از فروشنده

مجموعه ده تمرین سالیدورکس

قیمت: 30000 تومان

سالیدورکس یکی از نرم افزارهای بسیار کاربردی در زمینه های مختلف طراحی ، نقشه کشی و مدل سازی به صورت سه بعدی و همچنین مونتاز کاری می باشد.

در فایل پیوست ، 10 نمونه تمرین ساده در محیط سالیدورکس رسم شده است و برای شما آماده شده تا با باز کردن آنها در محیط سالیدورکس بتوانید قطعات مختلف را مشاهده کرده و سپس عملیات هایی نظیر تحلیل نیرویی و فشاری و دمایی را بر روی آنها اعمال کنید. 


همچنین این نمونه های رسم شده برای تمرین تغییرات ابعادی بسیار مناسب بوده و می توان با تغییرات ابعادی در آنها مشکلات ناشی از اشتباهات را در نرم افزار مشاهده کنید.

همچنین می توان از روی نمونه های رسم شده با کمک نرم افزار نقشه سه نما را تهیه نمود.

توجه : نمونه های رسم شده به صورت شماتیک بوده و کلیه ابعاد آنها فرضی و هیچگونه استناد صنعتی ندارد. همچنین فایل پیوست فقط حاوی نمونه های رسم شده در نرم افزار می باشد و کلیه تمرینات ذکر شده توسط کاربر باید انجام شود. 

بدیهی است تمامی فایل های پیوست با استفاده از ورژن های مختلف نرم افزار سالیدورکس قابل مشاهده و باز شدن هستند.

خرید        سوال از فروشنده